We ARE "THE Bar" --- Formerly California Suncakes & Heart Thrive. Rebranded "The Healthy Energy Bar." Same great recipe.

Collection: The Healthy Energy Bar - An Oat "Meal" to Get You Going!

11 products

 

Serving the health-conscious for 39 years. Perfect Food. No fads. No frills. Taste the Genius of Common Sense. Good nutrition is timeless, and these bars have staying power. It's a healthy & fine tasting habit to become addicted to. Many already have!  Check out the testimonials here. 

The Healthy Energy Bar rebranded from 'Heart Thrive' & 'California Suncakes.'  

Still the same great recipe. This heart-smart, heart-healthy, heart-shaped bar is a tasty and nutritiously delicious oat-'meal' replacement -- providing sustenance to balance your energy for hours -- any time of day, anywhere you are. Keep one handy!

Vegan, Gluten-Free, Non-GMO, Nut Free, Low Glycemic, Naturally Sweetened, Organic, Low Fat, and so much more. Plus it's doctor and clinic recommended

From athletes on the trail, to families on a trip, or anyone simply in need of fueling through the work day, these oat bars are for adults and kids alike. With your health in mind. For the health-conscious and the health-challenged alike. And for those on the cusp of turning the lifestyle corner - you'll be satisfied beyond belief. Guaranteed. 

The Healthy Energy Bar (THE Bar) 

Shop here for THE Bar flavor of your choice. Choose from 8 great real fruit or chocolate-filled flavors to enjoy and share. We've got:  Got Apricot? -- Cranberry Orange -- Apple Cinnamon -- Delightful Date -- Lemon Poppy Seed -- Chocolate Chip -- Raisin Spice -- Chocolate Orange.  This oat'meal' bar will get you going!!

Keep extras stored in your freezer.

* The FDA was the first to claim that oats are good for your heart.

* Refined sugars in flavors containing chocolate. 

Click on any flavor below for a detailed description. From there click on an image then move your cursor for a close-up of the nutrition and ingredients. To return to this page, simply scroll down and click on the box that reads: Back to The Healthy Energy Bar....

 

 

  • THE Bar - CHOCOLATE CHIP - The Healthy Energy Bar (6-pack/12 ounces)
    Regular price
    $ 12.00
    Sale price
    $ 12.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • THE Bar - GOT APRICOT? - The Healthy Energy Bar (6-pack/12 ounces)
    Regular price
    $ 12.00
    Sale price
    $ 12.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • THE Bar - CRANBERRY ORANGE - The Healthy Energy Bar (6-pack/12 ounces)
    Regular price
    $ 12.00
    Sale price
    $ 12.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • THE Bar - DELIGHTFUL DATE - The Healthy Energy Bar (6-pack/12 ounces)
    Regular price
    $ 12.00
    Sale price
    $ 12.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • THE Bar - CHOCOLATE ORANGE - The Healthy Energy Bar (6-pack/12 ounces)
    Regular price
    $ 12.00
    Sale price
    $ 12.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • THE Bar - APPLE CINNAMON - The Healthy Energy Bar (6-pack/12 ounces)
    Regular price
    $ 12.00
    Sale price
    $ 12.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • THE Bar - RAISIN SPICE - The Healthy Energy Bar (6-pack/12 ounces)
    Regular price
    $ 12.00
    Sale price
    $ 12.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • THE Bar - LEMON POPPY SEED - The Healthy Energy Bar (6-pack/12 ounces)
    Regular price
    $ 12.00
    Sale price
    $ 12.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • THEbar - VARIETY - The Healthy heart shaped Energy Bar (eight-pack/16 ounces)
    Regular price
    $ 21.60
    Sale price
    $ 21.60
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • THEbar - CHOCO-LOTS 3x3 - The Healthy Energy Bar (6-pack/12 ounces)
    Regular price
    $ 15.60
    Sale price
    $ 15.60
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • THEbar - SINGLE - The Healthy Energy Bar (one 2 ounce bar) ANY of 8 flavors
    Regular price
    $ 3.00
    Sale price
    $ 3.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out